Sydnor, Elliot P., Jr., COL

Deceased
 
 Photo In Uniform   Service Details
55 kb
View Time Line
Last Rank
Colonel
Last Service Branch
Special Forces
Last Primary MOS
18A-Special Forces Officer
Last MOS Group
Special Forces (Officer)
Primary Unit
1977-1980, Ranger Training Brigade
Service Years
1952 - 1981

Special Forces


Special Forces

Ranger
Colonel



Eight Overseas Service Bars


 Last Photo   Personal Details 

152 kb

Home State
Kentucky
Kentucky
Year of Birth
1927
 
This Military Service Page was created/owned by the Site Administrator to remember Sydnor, Elliot P., Jr., COL USA(Ret).
 
Contact Info
Home Town
Auburn, Kentucky
Last Address
Fernandina Beach, Florida

Date of Passing
Aug 15, 2014
 
Location of Interment
Jacksonville National Cemetery - Jacksonville, Florida
Wall/Plot Coordinates
Unknown

 Official Badges 

US Army Retired (Pre-2007)


 Unofficial Badges 

US Navy Honorable Discharge




 Additional Information
Last Known Activity
Bud Sydnor was born on June 30, 1927, in Auburn, Kentucky (pop 850). He enlisted in the U.S. Navy on September 6, 1945, and after completing Submarine School, he served aboard the attack submarine USS Raton (SS-270) with the Atlantic Submarine Fleet out of New London, Connecticut, until his discharge from active duty on January 15, 1948. He remained in the Naval Reserve until September 19, 1950. Sydnor received his commission as a 2d Lt of Infantry in the U.S. Army through the Army ROTC program at Western Kentucky State Teachers College on May 29, 1952, and went on active duty beginning August 25, 1952. After completing Infantry Officer training and Airborne School, Lt Sydnor served with the 11th Airborne Division at Fort Campbell, Kentucky, from February to December 1953. During this time, he completed Ranger School at Fort Benning, Georgia. His next assignment was with the 160th and then the 23rd Infantry Regiment in Korea from January to September 1954, where he served as a Platoon Leader, Company Executive Officer, and Company Commander. Lt Sydnor served with the 27th Infantry Regiment in Hawaii from September 1954 to December 1956, followed by service as an airborne instructor with the International Student Division at Fort Benning from January 1957 to August 1958. After completing Special Forces training, Capt Sydnor served as a Team Commander with the 77th Special Forces Group at Fort Bragg, North Carolina, from June 1959 to March 1960, and he then completed an exchange officer assignment with the British Special Air Service (SAS) in England from April 1960 to June 1961. He served with the 7th Special Force Group at Fort Bragg from June 1961 to January 1964, and during this time he deployed to Laos as part of the White Star project from October 1961 to June 1962. His next assignment was as a staff officer with the Infantry Branch at the Pentagon from January 1964 to January 1967. Col Sydnor attended Armed Forces Staff College at Norfolk, Virginia, from January to August 1967, and then deployed to Southeast Asia, where he served as a battalion commander and executive officer with the 327th Airborne Infantry Regiment of the 101st Airborne Division in the Republic of Vietnam from August 1967 to August 1968. After completing his Master's Degree at George Washington University and attending Army War College at Carlisle Barracks, Pennsylvania, Col Sydnor served with the U.S. Army Infantry School at Fort Benning from June 1970 to June 1973. During this time he trained and commanded the ground forces for the Son Tay Raid, a clandestine mission to rescue American Prisoners of War held in North Vietnam, on November 21, 1970. He served as Commander of the 1st Special Forces Group on Okinawa from July 1973 to September 1974, followed by service as Chief of the Infantry Branch with the Army Military Personnel Center in Alexandria, Virginia, from November 1974 to June 1976. Col Sydner next served as Chief of the Company Grade Combat Arms Division with the Army Military Personnel Center from June 1976 to June 1977, and then served as Director of the Ranger Department with the Infantry School at Fort Benning from June 1977 to May 1980. His final assignment was as Director of Plans and Training with the U.S. Army Infantry Center at Fort Benning from May 1980 until his retirement from the Army on September 1, 1981. He earned the Combat Infantryman Badge, Master Parachutist Badge, Ranger Tab, Special Forces Tab, and the Enlisted Submarine Warfare Insignia. In addition to his U.S. badges, Col Sydnor was awarded the British Air Service Jump Wings, the Thai Army Jump Wings, and the Republic of China Jump Wings. He was inducted into the Ranger Hall of Fame on June 18, 1992. Bud Sydnor died on August 15, 2014.

http://www.veterantributes.org/TributeDetail.php?recordID=779
   
Other Comments:
Not Specified
   
 Photo Album   (More...


   1953-1953, 11th Airborne Division

Second Lieutenant
From Month/Year
- / 1953
To Month/Year
- / 1953
Unit
11th Airborne Division Unit Page
Rank
Second Lieutenant
MOS
Not Specified
Location
Not Specified
Country/State
Kentucky
 
 
 Patch
 11th Airborne Division Details

11th Airborne Division
Type
Command Element
Existing/Disbanded
Redesignated
Parent Unit
Infantry Divisions
Strength
Division
Created/Owned By
Not Specified
   

Last Updated: Dec 5, 2016
   
   
My Photos For This Unit
No Available Photos
20 Members Also There at Same Time
11th Airborne Division

Gaither, Ridgely, LTG, (1924-1962) USA 00GC Major General
Smith, Wayne, MG, (1920-1957) USA 00GC Major General
Sink, Robert Frederick, LTG, (1927-1961) Brigadier General
Seitz, Richard Joe, LTG, (1939-1975) IN 1542 Lieutenant Colonel
Healy, Michael D., MG, (1945-1981) Captain
Reno, Dale, 1LT, (1953-1962) IN 1542 First Lieutenant
Stinson, William Clyde, LTC, (1946-1969) Second Lieutenant
SHIRLING, JAMES, SFC, (1944-1965) AV 659 Sergeant First Class
SHIRLING, JAMES, SFC, (1944-1965) AV 659 Sergeant First Class
Kapelka, Lester, CSM, (1950-1980) IN 1745 Sergeant First Class
Kibler, Herbert, SFC, (1953-1973) IN Sergeant
Hardman, John, CPL, (1953-1955) EN 1729 Corporal
Tatum, Paul, LTC, (1947-1972) Technical Sergeant
McFarland, Donald, S/Sgt, (1953-1954) IN 1745 Staff Sergeant
Scott, William, Sgt, (1950-1953) AG 1290 Sergeant
Burt, David, Cpl, (1950-1953) QM 5832 Private
DeHart, David, CW2, (1953-1973) IN 112.10 Private
Herridge, Henry Martin, PFC, (1950-1953) IN 4745 Private
Nobles, Daniel, SFC, (1953-1973) IN 111.10 Private
Solis, Martin, S/Sgt, (1953-1956) IN 1812 Private
Replacement Company

Rollings, Harper C, MSG, (1946-1973) AG 711 Sergeant

Copyright Togetherweserved.com Inc 2003-2011