Collins, Jr., Arthur S., LTG

Deceased
 
 Photo In Uniform   Service Details
9 kb
View Time Line
Last Rank
Lieutenant General
Last Primary MOS
00GC-Commanding General
Last MOS Group
General Officer
Primary Unit
1971-1974, 00GD, US Army Europe (USAREUR)
Service Years
1938 - 1974
Lieutenant General


 Last Photo   Personal Details 


Home State
Massachusetts
Massachusetts
Year of Birth
1915
 
This Military Service Page was created/owned by MAJ Mark E Cooper to remember Collins, Jr., Arthur S., LTG USA(Ret).

If you knew or served with this Soldier and have additional information or photos to support this Page, please leave a message for the Page Administrator(s) HERE.
 
Contact Info
Home Town
Not Specified
Last Address
Not Specified

Date of Passing
Jan 07, 1984
 
Location of Interment
Not Specified
Wall/Plot Coordinates
Not Specified

 Official Badges 

Army Staff Identification Joint Chiefs of Staff


 Unofficial Badges 






 Additional Information
Last Known Activity
Arthur S. Collins, Jr.
Lieutenant General, U.S. Army
(Retired 1974)
1915-1984
Boston Latin Academy, 1933
U.S. Military Academy, B.S. Class of 1938
George Washington University, M.A., 1964
Commanding General,
I Field Force Vietnam
March 1970-January 1971
Arthur S. Collins, Jr., was born in Boston, Massachusetts, on 6 August 1915. He graduated from Boston Latin School in 1933 and the United States Military Academy, West Point, New York, with a Bachelor of Science degree in 1938. On 14 June 1938 he was commissioned a second lieutenant in the infantry in the Regular Army. His first assignment was at Fort Devens, Massachusetts, with the 13th Infantry. In November 1939 he was assigned to Fort Davis, Canal Zone, for duty with the 13th and 14th Infantry Regiments. Lt. Collins insisted on being transferred to the 14th Inf from the 13th Inf when they told him the 13th would be redesignated "Artillery."
He returned to the United States in December 1941 and reported to Fort Leonard Wood, Missouri, where he was assigned to the Battalion Commanders’ Course at Fort Benning, Georgia.
In May 1942 he was assigned to Camp Forrest, Tennessee, for duty as a battalion commander in the 130th Infantry as a battalion commander in the 130th Infantry, as a battalion commander while the 33rd Division moved to Fort Lewis, Washington, to the Desert Training Center, and to Hawaii where General Collins commanded the 1st Battalion of the 130th Infantry on the Islands of Hawaii and Kauai. The 130th Infantry then moved to the Finschaven area in New Guinea, landing in May 1944.
In August 1944 General Collins assumed command of the 130th Infantry. He commanded the regiment through operations on Morotal and Luzon, Philippines, where the 130th Infantry participated in the capture of Baguio and other parts of Luzon. The 130th Infantry then participated in the occupation of Japan, landing there in September 1945. General Collins remained in command of the regiment in the Kobe-Osaka area until the 130th was inactivated in February 1946.
Upon inactivation of the 33rd Division, General Collins returned to Washington, D.C., for assignment to the Army General Staff where he served in the G-1 Division from 1946 to 1948. In June 1948 he was assigned to the Tactical Department, United States Military Academy, West Point, New York, where he served as company tactical officer, regimental executive officer, and in 1951 and 1952 commanded the 1st Regiment. In 1952 General Collins began the US Army War College Course at Carlisle Barracks, PA. After graduation in 1953, he was assigned to Headquarters, United States Army, Europe, at Heidelberg, Germany, where he served in the Plans Division of G-3 until January 1954, at which time he moved to the office of the Commander in Chief at that headquarters.
In February 1955 General Collins was designated to command the 10th Infantry of the 5th Division located at Augsburg, Germany, and commanded the regiment until his return to the United States in April 1956. He was then assigned to the faculty of the US Army War College, where he remained until 1959.
In 1959 General Collins returned to the Far East, this time to Korea where he served as Special Assistant for Training to Chief of the US Army Advisory Group, and as G-3 Advisor to the 1st Republic of Korea Army until October 1960. Upon returning to the United States, General Collins was assigned to the J-5 Plans Division of the Joint Chiefs of Staff. He was nominated for promotion to brigadier general in September 1961 and in November was designated as Assistant Chief of Staff for Personnel of the new United States Strike Command which had just been organized at Mac Dill Air Force Base, Florida. He was promoted to brigadier general on 8 April 1962 and was assigned as Chief of Staff and then as Assistant Chief of Staff for Operations of United States Strike Command until July 1963.
Having been nominated for promotion to major general in May 1963, General Collins was assigned to the Office of Personnel Operations in Washington, D.C., as Director of Officer Personnel in August 1963, and was promoted to major general on 1 September 1963. He later served a short period as Director of Enlisted Personnel prior to his appointment as Assistant Deputy Chief of Staff for Military Operations, Department of the Army in July 1964.
In June 1965 General Collins was designed to command the 4th Infantry Division at Fort Lewis, Washington. He deployed the 4th Division to Vietnam in the Summer of 1966 and commanded the 4th INF. DIV. IN Vietnam from September 1966 to January 1967 when he was promoted to Lieutenant General and assigned as Assistant Chief of Staff for Force Development, DA, Washington, DC. He served as ACSFOR until January 1970 when he was designated to command the I Field Force, Vietnam. He commanded the I Field Force, Vietnam from February 1970 to January 1971.
In February 1971 General Collins was designated Acting CINCUSAREUR and he served in this capacity until June 1971, at which time he became Deputy CINCUSAREUR and he served in that capacity until his retirement in July 1974.
Gen. Collins died 7 Jan 1984 in Washington, D.C.
   
Other Comments:
Not Specified
   
 Photo Album   (More...


 Ribbon Bar

Combat Infantryman 1st Award
Parachutist (Basic)

 
 Unit Assignments
1st Battalion, 13th Infantry Regiment1st Battalion, 14th Infantry Regiment1st Battalion, 130th Infantry Regiment33rd Infantry Division
Department of the Army (DA)Airborne SchoolArmy War College (Staff)US Army Europe (USAREUR)
2nd Battalion, 10th Infantry RegimentKorea Military Advisory Group (KMAG)Office of Secretary of Defense (SECDEF)/Joint Chiefs of Staff (JCS)United States Strike Command (STRICOM)
4th Infantry Division1st Field Force Vietnam (I Field Force)
  1938-1939, 1542, 1st Battalion, 13th Infantry Regiment
  1939-1940, 1542, 1st Battalion, 13th Infantry Regiment
  1940-1941, 1542, 1st Battalion, 14th Infantry Regiment/HHC
  1942-1946, 1st Battalion, 130th Infantry Regiment
  1942-1946, 1542, 33rd Infantry Division
  1946-1948, 2200, Department of the Army (DA)
  1948-1952, Airborne School
  1952-1953, 2520, Army War College (Staff)
  1952-1955, US Army Europe (USAREUR)
  1955-1956, 1542, 2nd Battalion, 10th Infantry Regiment/HHC
  1956-1959, 2728, Army War College (Staff)
  1959-1960, 2520, Korea Military Advisory Group (KMAG)
  1960-1962, 2180, Joint Staff/J5
  1962-1963, 2010, United States Strike Command (STRICOM)
  1963-1965, 00G1, Department of the Army (DA)
  1965-1967, 00GC, 4th Infantry Division
  1967-1970, 00G8, Department of the Army (DA)
  1970-1971, 00GC, 1st Field Force Vietnam (I Field Force)
  1971-1971, US Army Europe (USAREUR)
  1971-1974, 00GD, US Army Europe (USAREUR)
 Combat and Non-Combat Operations
  1943-1945 WWII - Asiatic-Pacific Theater
  1945-1945 Southern Philippines Campaign (1945)/Battle of Mindanao
  1968-1968 Vietnam War/Tet Counteroffensive Campaign (1968)
 Colleges Attended 
United States Military AcademyArmy War CollegeGeorge Washington University
  1934-1938, United States Military Academy
  1952-1953, Army War College
  1963-1964, George Washington University
Copyright Togetherweserved.com Inc 2003-2011